28. marca 2021

Aktuálne sa stal Instagram hlavným ťahom na bránu online marketingu. Nikoho to neprekvapí, ak si uvedomíme, že viac ako 13% svetovej populácie tu má aktívny profil, z toho 80% sleduje značky a biznis stránky. Napriek vysokým číslam, sa značky stretávajú so stratou záujmu a so slabými reakciami followerov.Navyše je v karanténnom čase na scéne nový silný konkurent, hladný po aktivite ľudí. TikTok.

Ak patríte medzi proaktívnych marketérov, ktorí sa nechcú nechať odradiť a hľadáte nové cesty, ako zvýšiť záujem o Vašu značku, čítajte ďalej. Spísali sme pre Vás jednoduché tipy ako dosiahnuť lepšiu odozvu pri každodenných postoch a celých kampaniach.

1. Postujte pravidelne.

Pre udržanie atraktívnosti Vašej značky, musí byť na instagrame aktívna. Ako veľmi?

  • Optimálna frekvencia postovania je jeden až dva dni.
  • Okrem pravidelnosti je dôležitý aj čas, kedy príspevky zverejňujete.
  • Tu sa názory líšia. Jeden tábor je za postovanie medzi 8 a 9 ráno, druhí sú za postovanie medzi 2 a 5 poobede.
  • Zaručené pravidlo teda neexistuje.
  • Ideálny čas odsledujte podľa denného režimu Vašich zákazníkov napríklad v “insights” a posty plánujte tak, aby boli ako prvé, ktoré sa zobrazia zákazníkovi, keď po pauze chytí telefón.
  • Dobrý príklad prispôsobenia sa nálady fanúšikov sú profily FashionNova a National Geographic.

FashionNova postuje každých 30 minút. Na prvú sa to môže zdať ako spamovanie fanúšikov, no značke to pri 19,8 miliónov fanúšikov funguje a počet reakcií na príspevky je stabilný. Opačným príkladom je National Geographic, ktorý zvolil pokojnejšiu stratégiu. Počet reakcií na príspevky a samotný profil je pri 135 miliónov fanúšikov vynikajúci.

Každodenné postovanie u nás pekne funguje značke Dedoles, ktorá napriek veľkej frekvencií postov, dokáže udržať vysokú mieru záujmu fanúšikov.

Instagram post National Geographic

2. Miesto prednášok ponúknite príbehy

Neskončite ako jedna z mnohých značiek, ktorá zabudla, že Instagram je hlavne o vizuálnych podnetoch a emóciach. Vašim hlavným cieľom na instagrame je zaujať obrázkom, videom a autentickým popisom, nie slohovými prácami na tému “náš produkt je dobrý.”

Ponúknite zákazníkovi prirodzený a realistický príbeh, s ktorým sa môže stotožniť. Zapojte Vašich zákazníkov do tvorby kontentu.
Ľudia prahnú po spolupatričnosti, emóciach a spojení, hlavne v dnešných dňoch. Dajte im tú možnosť práve cez vaše posty, ktoré sa im prihovoria nie rečou neosobnej spoločnosti. 

Pre inšpiráciu si pozrite profily značiek ako Airbnb, Red Bull, Lego, Patagonia a Nike, ktoré umenie zaobaliť ich produkt do príbehu zvládli na výbornú.

V našich zemepisných šírkach sa môžeme pozrieť napríklad na slovenskú značku Isadore, ktorá predstavuje svoje cyklistické oblečenie cez pocit z bicyklovania. Ďalej kníhkupectvo Martinus, rodinné vinárstvo Slobodne či združenie Čierne Diery. Za všetkým je príbeh, ktorý vo vás zanechá istý pocit.

3. Vybudujte silnú značku

Sledujete značku na instagrame, ktorej post rozoznáte od ostatných  bez toho, aby ste videli logo či nápis?

Urobte to isté.

Plánujte.Určite si hlavnú stratégiu, ako budú ladené vaše fotky, videá, instastories. Používajte hashtagy, ktoré budú špecifické len pre váš profil a produkty. Nezabúdajte pravidelne odpovedať na komentáre, či otázky zákazníkov. Komunikujte so zákazníkmi v jednotnom tóne a vždy priateľsky.  Silná značka na instagrame znamená ľahko odlíšiteľný a konzistentný vizuálny no i slovný prejav.

4. Upracte si!

Preferencie zákazníkov na instagrame sa menia. To, čo fanúšikovia preferujú vždy, je poriadok v postoch.

Zatiaľ čo pred rokmi boli v obľube dokonalosti sa dotýkajúce presaturované kompozície, dnes preferujú zákazníci posty viac “pri zemi”. Reagovať na aktuálny trend je ľahké.

Vy ako značka však musíte zvládnuť krok navyše a to postovať vizuálne jednotné príspevky, ktoré budú vyjadrovať identitu značky. Zvoľte si jednotný filter alebo jednotné okraje. Vďaka jednotnému vizálu, váš zákazník nebude zbytočne vyrušovaný od informácie, ktorú mu chcete postami odovzdať a váš feed bude vyzerať tip-top.

5. Správne hashtagy

To, či váš post skončí na výslní alebo ho nikto nenájde, záleží na použitom hashtagu.

Ak máte na poste vianočný stromček a vy použijete #vianoce, je to síce logická voľba, no týmto sa váš post dostanedo konkurencie ďalších 5 miliónov užívateľov, ktorí rozmýšľajú rovnako ako vy.

Ako odlíšiť váš “vianočný stromček” od milióna ďalších?

Zvolte jedinečné hashtagy pre vašu značku a pridajte ho do informácií na vašom profile. Vymyslite zábavné a chytľavé hashtagy pre súťaže. Vyzvite zákazníkov, aby tieto jedinečné hashtagy sami používali pri postoch spojených s vašim produktom.

Pre ďalšie hashtagy si skontrolujte hlavne typ a úspešnosť postov pod #, ktorý chcete použiť. Ak sú príspevky zasypané “lajkmi” a s daným # nie je označených ďalších milión postov, gratulujeme, našli ste svoj ideálny # .

Samozrejme nemusíte použiť len jeden, nakombinujte si  ideálny mix práve pre vaše posty. Pozor na celkový počet.  Instagram dovoľuje použiť až 30 hashtagov, no takáto spŕška pod postami vyzerá neprehľadne a neprofesionálne. Venujte # trocha času a sledujte si, čo funguje práve na vašich fanúšikov.

6. Zapojte “followerov” do prezentácie vašej značky

V momente, kedy fanúšikovia vašej značky začnú hrdo zverejňovať fotky a videá s vaším produktom, viete, že to robíte dobre. Nielenže sa vaši fanúšikovia stávajú vašimi pro bono marketérmi, spolu s nimi získate aj väčšiu dôveryhodnosť v očiach nových zákazníkov.

Výborným príkladom je značka StarBucks, ktorá vyzvala zákazníkov, aby zverejňovali  fotky s ich vianočným pohárom a s ich hashtagmi.
Oficiálne preto, aby sa mohli pozrieť na ich výtvory.

V skutočnosti preto, aby rástla sila hashtagu danej značky a teda aj aktivita fanúšikov značky.

7. Využite všetko, čo Instagram ponúka

Ak do fotky a jej popisu viete dať jednu informáciu, do vieta ich viete dať 100. Využite autenticitu a jedinečnosť instastories, zapojte humor a nápaditosť do 60 sekundových videí. Osvojte si všetky možnosti, ktoré ponúkajú formáty videa na instagrame a nebojte sa ich využívať. 

8. Dajte videu “hlas”

Užívateľské prieskumy ukazujú, že veľké percento videí a instastoriek sú sledované bez zvuku. Má to svoju logiku. Zákazník chce vidieť video, no nie vždy je v prostredí, kde môže dať zvuk na maximum.

Posuňte mu informáciu aj v tomto prípade, a to popisom alebo dokonca titulkami. Stále však invenstujte aj do kvalitného zvuku. Je možné, že si video pozrie ešte raz aj so zvukom.

9. Vieme, že máte web. Vedia to aj ľudia na vašom Instagrame?

Spravte prístup k vášmu webu čo najjednoduchší. Okrem toho, že ho uvediete do svojho profilu, čo je základ, myslite pri tvorbe postov na to, aby ste ich motivovali kliknúť na web.

Ak máte viac ako 10 tisíc fanúšikov, viete použiť odklik na váš web aj v istastories.
Ak spolupracujete s inými značkami, mali by váš web uvádzať aj oni.

Využite aplikácie a sledujte fanúšikov, ktorí prišli na web z Vášho instagramu a zistite, aký druh kampane vám na zviditelnenie webu najviac funguje.

10. Hlas ľudu!

Šírte meno dobrého mena vašej značky. Nechajte ľudí, nech sami povedia ostatným o vašom produkte. Súčasný trend sa zameriava na tzv. micro influencerov, ktorí majú oproti influencerom s stovkami tisícok fanúšikov autentickejší dosah a pre vás je spolupráca s nimi menej finančne náročná.

Odporúčania takýto “menších” influencerov sú považované ako úprimnejšie, založené na skúsenosti a celkovo vnímané pozitívnejšie a uveriteľnejšie.

11. Instagram fanúšik = odberateľ newslettra

Email zostáva hlavným kanálom medzi vami a vašimi zákazníkmi bez ohľadu na trendy v sociálnych sieťach. Čím viac fanúšikov na Instagrame začne odoberať váš NL, tým lepšie. Samozrejme. 

Motivujte ich. Vytvorte klikateľný odkaz a ukážte im, čo z toho budú mať oni. Sezónnu zľavu, skoršie predvedenie novej kolekcie, väčšiu ponuku produktov?

Druhou  možnosťou je využiť instagram na presmerovanie fanúšikov na váš web, kde nájdu jednoduchú, originálnu a neodmietnuteľnú výzvu, aby sa registrovali na odoberanie NL.

Ak už sa stane niekto odoberateľom vášho NL, ponúknite mu kvalitný a zaujímavý obsah. Tak rýchlo ako sa vie zákazník stať odberateľom, bez kvalitného obsahu sa vie veľmi rýchlo z odoberania odhlásiť.

12. Haló! Naša značka má Instagram!

Dobre zabehnuté kanály komunikácie s vašimi zákazníkmi využite na to, aby ste im slávnostne oznámili, že máte p aj Instagram.

Uľahčite im to odkazom a navnadte ich na originálny kontent. Snažte sa nezdielať rovnaké posty na všetkých sociálnych sieťach. Hrozí, že prídete o hlavné lákadlo, pre ktoré Vás ľudia sledujú na Instagrame. Ak už profil na Instagrame máte, nezabudnite tento fakt občasne pripomínať cez ostatné kanály a váš web.

Pri uplatňovaní týchto jednoduchých pravidiel, máte záruku, že pripravíte pre followerov kvalitný obsah, ktorý ich bude baviť a motivovať k interakcií, bez ohľadu na aktuálne a stále meniace sa trendy. Smelo do toho.

© 2021 Mondays.online